ISO 27701 KVYS İç Denetim Hizmeti

ISO 27701 ile uyumluluk, Kuruluşunuzun risklerini azaltmasına ve maliyetli veri ihlallerini önlemesine yardımcı olacaktır.

danismanlik

ISO 27701 nedir?

Ağustos 2019'da yayınlanan ISO 27701, bilgi güvenliğinin bir bileşeni olarak gizliliğin korunmasına gerçekten uluslararası bir yaklaşım sağlamayı amaçlamaktadır.

ISO 27701, ISO 27001'i temel alan bir veri gizliliği çerçevesidir. Bu en son gizlilik en iyi uygulaması, kuruluşlara GDPR, KVKK ve diğer veri koruma/gizlilik düzenlemeleri ve yasalarına uymak için yürürlükte olması gereken politikalar ve prosedürler konusunda rehberlik eder.

Bir KVYS (Kişisel Veri Yönetim Sistemi) standardı olan ISO 27701 standardı, çeşitli düzenlemelere uyarlanabilecek ayrıntılı bir dizi operasyonel kontrol listesi sunar. Şirketler, politikalarını, prosedürlerini, protokollerini ve faaliyetlerini standardın operasyonel kontrol listelerine uygun olarak belgeler, ardından kayıtlar dahili ve üçüncü taraf denetçiler tarafından denetlenerek standarda uygunluğun ayrıntılı kanıtı elde edilir. ISO 27701, şirketlerin etkili bir gizlilik ve bilgi güvenliği sistemi sürdürmelerine ve gizlilik risklerini azaltmalarına yardımcı olur.

ISO 27701, tüketicilere, harici kuruluşlara ve dahili paydaşlara, verileri güvende tutmak gizlilik yasalarına uymak için mekanizmaların yürürlükte olduğunu göstermenin etkileyici bir yoludur.

ISO 27701, ISO 27001'in bir uzantısıdır, yani ISO 27701 sertifikasını uygulamak isteyen kuruluşların ISO 27001'e sahip olması veya her iki standardı aynı anda tamamlaması gerekir.

Neden ISO 27701 İç Denetim Hizmeti Almalıyım?

ISO 27701 ile uyumluluk, Kuruluşunuzun risklerini azaltmasına ve maliyetli veri ihlallerini önlemesine yardımcı olacaktır. ISO 27701 standardını uygulayarak, sistemlerinizi saldırılara karşı koruma becerinizi ve genel ağ güvenliğinizi geliştirebilir, maliyetleri düşürerek ve verimliliği yükselterek iş süreçlerinizin verimliliğini ve müşterilerinizin hizmetlerinize olan güvenini artırabilirsiniz.

İşte ISO 27701 Uyumlu olmanın birkaç avantajı:

  • Markanıza olan güveni artırır: Müşterilerin ISO uyumlu şirketlere güvenme olasılığı daha yüksektir. Bu, sizden satın alma ve sizi başkalarına yönlendirme olasılıklarını artırır.
  • Üretkenliği artırır: ISO uyumluluğu çalışan memnuniyetini artırır, bu da artan üretkenlik ve verimliliğe yol açar. Sonuç olarak, işletmenizin gelirinde zaman içinde bir artış ve bunun yanı sıra eğitim ve ciro ile ilgili maliyetlerde azalma görülecektir.
  • Uzun vadede para tasarrufu sağlar: ISO uyumlu hale gelme süreci genellikle danışman kiralamak veya yazılım programları satın almak gibi ön maliyetleri beraberinde getirir; ancak, artan verimlilik ve zaman içinde iyileşen alt satır performansı nedeniyle bu maliyetler hızlı bir şekilde telafi edilmelidir!

ISO 27001 ve ISO 27701 hakkında hatırlanması gereken önemli noktalar:

KVYS, iki farklı işlev olabilecek özellikler arasında bir yakınsama noktası oluşturarak kuruluşların gizlilik ve güvenlikle ilgili zorlukların üstesinden gelmesine yardımcı olan, denetleyiciye ve işlemciye özel yeni kontroller sağlar.

Gizlilik için güvenlik önemlidir. ISO 27701 KVYS, güvenlik yönetimi için ISO 27001'e güvenir. IS0 27701 sertifikası, yalnızca ISO 27001 sertifikasına ek olarak mevcuttur ve bağımsız bir sertifika olarak alınamaz. Denetim türleri nelerdir?

Standart, bir kuruluşun standarda uyum iddiasında bulunabilmesi için bir “iç denetim” programı planlamasını ve yürütmesini gerektirir. Ayrıca, bir kuruluş belgelendirme elde etmek istiyorsa, ISO 27001'e göre yetkin denetim kaynaklarına sahip bir kuruluş olan bir "Belgelendirme Kuruluşu" tarafından "dış denetimler" yapılmasını gerektirecektir.

BGYS'den maksimum faydayı sağlamak için, seçilen belgelendirme kuruluşunun tanınmış bir denetim otoritesi tarafından akredite edildiğinden emin olunması şiddetle tavsiye edilir.

İÇ DENETİM HİZMETİ VERDİĞİMİZ STANDARTLAR

ISO 27001 BGYS İÇ DENETİM HİZMETİ

DETAYLI BİLGİ

ISO 27701 KVYS İÇ DENETİM HİZMETİ

DETAYLI BİLGİ

ISO 22301 İSYS İÇ DENETİM HİZMETİ

DETAYLI BİLGİ

İletişim

Cevizli Mah. Tugay Yolu Cad. Piazza AVM No:69C/222 34846
                                                                                                 Maltepe/İSTANBUL  
  • T : 0850 4660428
  • E : info@icttrendacademy.com.tr